Güno Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Suna Yalçındere turizmgazetesi.com`a buklet sektöründeki son durumu anlattı.

`BUKLETTE KONTROLLER ARTTIRILMALI`
Buklet sektöründe 30 yıla yaklaşan bir geçmişe sahip olan Güno, otellere buklet malzemeleri sağlayan bir Ankara firması olarak sektörde öne çıkıyor.
Turizmgazetesi.com’a buklet sektöründeki son gelişmeleri anlatan Güno Genel Müdürü Yardımcısı Suna Yalçındere, bu alandaki kontrollerin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

1986 yılında Güno Pazarlama olarak kurulduklarını kaydeden Yalçındere, firmaları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:“Bu sene anonim şirket olduk. Şirketimizin buklet sektöründe faaliyete başlaması turizm teşviklerinin yoğun olarak verildiği, sektörün gelişip firma sayısının arttığı döneme denk geliyor. Türkiye’nin çıkarı için ithalatçı ya da imalatçı olmamız gerekiyordu, biz imalatçı olmayı seçtik. Firmamızın ismi hâlâ pazarlama ismini taşır. El kurutma, sıvı sabun makinaları, servis arabaları, mutfak ve çamaşır ekipmanları gibi ürünlerimiz var.”
 `Turizm sektörü toplam faaliyetlerimizin tamamını kapsıyor`
Turizm sektörünün firmanın faaliyetlerinin neredeyse tamamını kapsadığını belirten Yalçındere, “Çünkü otel ağırlıklı çalışıyoruz. Ancak oteller dışında sosyal tesislere hizmet veriyoruz. Buklet alanında sektör artık iki uca doğru gidiyor. Türkiye’den temin edilmeyen birçok ürün yurtdışından temin edilebiliyor. Bir de ucuzun da ucuzu ürünleri tercih etme eğilimi var. Ancak insan sağlığına yaraşır ürünlerden vazgeçilmemeli, ortak bir dengede bulaşılmalı. Türk insanı hangi işi hangi boyutta yaparsa yapsın esnaflık zihniyetini bırakmamalı bence. Esnaf kendi yemediğini başkasını yedirmeyen, kendi kullanmadığı ürünü başkasına vermeyen insandır” dedi.

Yalçındere, otellerin kalite ve fiyat konusunda dengeyi yakalayıp yakalayamadıkları yönündeki sorumuza ise şu yanıtı verdi:“Buklet malzeme müşteri memnuniyetinde çok önemli ve doğrudan bir tanıtım, reklam aracı.Ama ben çoğu otelin bu yakalamaya çalıştığını düşünmüyordum. Ancak insan sağlığı gözetilerek denetimlerden geçmiş ürünlerden başkalarını kullanmayan otellerin olması da umut verici. Şaşırtıcı bir şekilde küçük oteller, butik oteller bu açıdan daha kaliteli hizmet veriyor.”

    Buklet sektöründe gelinen son noktayı değerlendiren Yalçındere, şunları söyledi:“Türkiye buklet sektörü açısından iyi bir noktada. Yüksek oranda ihracat da yapıyor. Ancak, çeşitlilik ve ürün kalitesi açısından iyi durumdayken kendi kendimize aşırı bir rekabet yaratarak aslında fark edilmeden çıta düşürülüyor. Türk turizmi kendine güveniyor, Alplerden Ortadoğu’ya kadar geniş bir coğrafyada Türk otel zincirlerini görüyoruz. Buklet sektörü de buna paralel olarak gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Bizim sektörümüzde henüz bir odalaşma yok. Bunu aştığımız takdirde daha akıllı bir rekabet ve diyalog sağlamış oluruz. Bu alanda iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda firma varken biz bu işi yapmaya başladık, ancak Ankara merkezli olmamızın şu an dezavantaj olduğunun farkındayız. Buklet işini yapan çok sayıda firma olduğu için günümüzde eskiden sorun olmayan şeyler şu an sorun olabiliyor.”
    Türkiye’nin hemen her bölgesi ile çalışmaları olduğuna işaret eden Yalçındere, “Elbette Akdeniz ve Ege bölgesi ağırlıkta, ama Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile de çalışıyoruz. Düşünülenin aksine, oran olarak az çalıştığımız bölge İstanbul. Çünkü oradaki oteller zaten merkezi İstanbul’da olan buklet firmaları ile çalışıyor” dedi.
Doğal ürünlere ilgi artıyor
Özellikle son zamanlarda natürel ürünler butik ve antik oteller tarafından ilgi gördüğüne değinen Sun Yalçındere, “İçeriği tamamen doğal ve zeytinyağlı olan ürünler, kekikli ve lavantalı sabunlar ve geri dönüşümlü kağıtlardan yapılan ürünleri talep eden, ahşaplarla kombineleyen kitlenin oluşu bizi çok memnun ediyor. Ürünlerde çevreci, doğal üretime olan eğilim ve istek artıyor” dedi.
“Kontroller artırılmalı”
Buklet alanında kontrol sorununa da parmak basan Yalçındere, şöyle devam etti:
“Turizm Bakanlığı ile Sağlık bakanlığının 2013 başında birlikte yayınladıkları bir genelge ile bu eğilimler artmaya ve kontroller yaygınlaşmaya başladı. Bizim Sağlık Bakanlığı belgemiz 1995 tarihinden beri var. Onayladıkları şekilde ürünler üretiyoruz ve denetimlerine her zaman açığız. Ancak bakanlıktan genelge ile bildirildiği ve otellere zorunlu hale getirildiği daha çok duyurulur ve özen gösterilirse o zaman çıta daha çok yükselir. Bu, üretici firmalar açısından da daha kaliteli ürünler verilmesine yardımcı olacak, merdivenaltı dediğimiz sağlıksız ürünlerin satışının önüne geçilmesini sağlayacaktır.”

Haberler
- Yeni FABRİKAMIZI YAPIYORUZ...
- ÖNEMSİYORUZ, HEP BİRLİKTE SAĞLIĞIMIZI KORUYORUZ.
- İş Bankası yayını NUTUK`ları dağıttık...
- GÜNO KADIN DOSTU İŞLETME
- GÜNO - KADIN DOSTU İŞLETME SERTİFİKAMIZ
- Geleneksel İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmalarımız Sürüyüor
- İhracat amaçlı İş Gezilerimiz Sürüyor...
- Basın Röportajımız...
- Herzaman ki gibi Yangın Tatbikatındayız.
- İhracat Amaçlı İş Gezilerimiz Sürüyor
- Şirketimize Bir Teşekkür Belgesi`de TÜİK`ten
- 2016 Emitt Fuarı En İyi Ekip Ödülü
- 20. Emitt Fuarı 2016
- OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgesi
- ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi
- ISO 22716:2007 Gmp İyi İmalat Uygulamaları Belgesi
- Yabancı Oteller Buklet Kültürünü Geliştirdi.
- Turizm & Yatırım Dergisi Haberimiz
- 19. Emitt Fuarı Görüntüleri
- Lalezar Özel Serimizle Hizmetinizdeyiz.
- Güno Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Suna Yalçındere turizmgazetesi.com`a buklet sektöründeki son durumu anlattı.
- TS EN 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi
- Yeni Pet Şişe Tasarımlarımızla Hizmetinizdeyiz
- Zen Özel Serimizle Hizmetinizdeyiz
- Turizm Yatırım Dergisindeki 24. Anfaş Fuarı Haberi
- 24. Anfaş Hotel Equipment 2013 Fuarında Buluşmak Dileğimizle...
- Turizm & Yatırım İşletme ve Endüstri Dergisi Haberimiz 2012
- Ionia Serisi
- Romance Serisi
- İstanbul Serisi
- GÜNO, Zeytinyağlı O`live Serisi İle Buklet Ürünlerinde Öncü
- GÜNO 2011 Kataloğu Sektöre Sunuldu
- Parlayan Sektörün Yükselen Yıldızı
- Özel Seri Ürünlerimiz İle Daha İyi Hizmet...
- Turizm Gazetesi Haberimiz 2007
- Housekeeping Dergisi Sektörler Haberi
- Kar Tanesi
- Fabrika Ek İnşaatımız Tamamlandı
- GÜNO, Zeytinyağlı O`live Serisi`ni Pazara Sundu
- 20. Ağırlama Teknolojileri Fuarı 2012 Buluşma Yerimizdi...
Haberler
Şirketimizden Haberler
Fuarlarımız
Basında GÜNO
Tüm Haberler

GÜNO PAZARLAMA REKLAMCILIK TURİZM SANAYİ ve TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ostim Organize Sanayi Bölgesi 1573. Cd. No:14 06370 ANKARA/TÜRKİYE
Tel: +90 312 385 55 50 - Faks: +90 312 385 05 83 - www.guno.com.tr - guno@guno.com.tr

Design By Deep Design Group Copyright ® 2012
GÜNO PAZARLAMA REK. TUR. SAN. ve TİC. A.Ş.'ye ait olan bu KATALOGTAKİ içerikler, telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Görsel tasarım, kod ve yazılım dahil olmak üzere, bu katalogdaki hiç bir malzeme değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz. İçerikler, yazılı izin alınmadıkça kesinlikle kullanılamaz. GÜNO PAZARLAMA REK. TUR. SAN. ve TİC. A.Ş., telif hakları ve ticari malzeme kanunlarına aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal takibat yapmaktadır.